Vodicí psi na startu náročného závodu

27.6.2018

Závody ve výkonu vodicích psů? Pokud nevíte, co to je, dozvíte se to v následujícím článku.

Lidé i psi jsou tvorové soutěživí. Alespoň někteří. Rozhodně to platí pro psy vodicí a i pro jejich paničky a pánečky. Proto se pořádají závody ve výkonu vodicích psů. Ale nejde jen o to, který pes je nejlepší, taková akce bývá spíš o setkání přátel a kamarádů, výměně zkušeností a přátelském poplkání, témat, která je potřeba probrat, se najde vždycky dost a dost. Nicméně zas až taková pohodička to zase není, příležitost vyzkoušet sebe i svého psa v obtížném městském terénu a v náročných situacích pod vedením zkušeného instruktora, nedostanete každý den a je potřeba ji využít naplno. Vždycky je co zlepšovat, nakonec jsme lidi a psi, ne stroje.

První závody, které náš spolek Vodicí psi srdcem zorganizoval, proběhly v sobotu 9.6.2018 v Roztokách u Prahy. Na start soutěžních disciplín se postavilo celkem dvanáct dvojic, mezi kterými byli ostřílení soutěžní harcovníci i naprostí zelenáči, pro které to byla jejich první zkušenost s takovým podnikem. Soutěžící absolvovali dvě frekvence (cca dvacetiminutové trasy v běžném a místy docela náročném provozu) a přezkoušení z poslušnosti (reakce psa na základní povely, které by měl umět, jak když bičem mrská). Vše pečlivě hodnotila trojice rozhodčích a přidělovala bodíky. Nebo taky ubírala.

Všichni soutěžící (tedy lidé, psi samozřejmě ne) vyráželi na trať s klapkami na očích, aby se vyrovnaly rozdíly v orientaci dané stupněm jejich zrakového handicapu – česky řečeno, nikdo neviděl ani prd. A nikdo z nich předtím na náměstí v Roztokách nebyl. Takže o jejich bezpečný pohyb se museli postarat jejich čtyřnozí pomocníci. A neměli to tedy nijak jednoduché. Lidí bylo na náměstí díky opodál probíhajícímu blešímu trhu spousta a to vedro…

No, měli jsme toho všichni docela dost. Soutěžící, rozhodčí i pořadatelský tým. Deštík, který přišel těšně před vyhlášením vítězů, přišel docela vhod. Ale zvládli jsme to. A kdo vyhrál? Výsledkovou listinu najdete o pár řádků níže, ale vítězství mohli slavit úplně všichni, kdo se závodů ve výkonu vodicích psů zúčastnili. Každý, kdo se dokáže postavit k nepříznivému osudu čelem a pořádně se s ním poprat, je vítěz, bez ohledu na to, jestli skončil „na bedně“ nebo v závěru startovního pole.

Prožili jsme společně náročný, ale bezvadný a pohodový den a jak to tak vypadá, nesešli jsme se v Roztokách naposledy. Už se těšíme na příští ročník!

A ještě než se podíváme na výsledkovou listinu, nesmíme zapomenout pořádně poděkovat všem, bez nichž by to prostě nešlo. Takže pěkně popořádku:

Děkujeme všem závodníkům, za to, že přijeli, že to zvládli a že s nimi bylo fajn.

Děkujeme městu Roztoky a speciálně místostarostce města paní Marii Šlancarové, že nám umožnili tento závod uspořádat a vyšli nám ochotně vstříc ve všem, co bylo potřeba.

Děkujeme sponzorům, kteří přispěli do soutěže řadou hodnotných cen. Podpořili nás společnosti Nestlé Purina, Nestlé Good Food Good Life, K9- Kanadská krmiva pro psy a kočky, Candy-Candis, Jofikrmiva.cz, Květiny,dárkové předměty a chovatelské potřeby Husovo nám. Roztoky, prodejna Dary přírody Roztoky.

Děkujeme Rádiu Dixie za ozvučení akce a moderaci, hotelu Academic za skvělé zázemí pro soutěžící a pekárně Pekara s.r.o. v Roztokách za výborné koláčky a šátečky (mňam!).

Děkujeme Pavlu Diblíkovi a Blance Janečkové za hudební vystoupení, rozhodčím (Dan Tůma, Kateřina Ungrová, Igor Telvák) za objektivní a profesionální výkon a Kryštofu Majerovi za krásné fotky a videa.

A nakonec to největší poděkování těm, které možná nebylo tolik vidět, ale o to víc práce za nimi zůstalo. Celému realizačnímu týmu, který se o všechny skvěle staral. Šárce, Vlaďce, Lidušce a Marušce.

No a teď už konečně ta výsledková listina. Počet bodů je uváděn celkově a v závorce je rozepsáno ohodnocení za frekvenci a poslušnost zvlášť.

1.místo Blanka Slabochová a Nero – 431 bodů (381+50)
2.místo Jarda Trnka a Barbie – 424 bodů (377+47)
3.místo Zuzka Duchoňová a Kaya – 415 bodů (368+47)
4.místo Pavel Diblík a Kody – 408 bodů (368+40)
5.místo Miroslav Kaiser a Nelson – 404 bodů (362+42)
6.místo Jiří Pikeš a Endy – 399 bodů (353+46)
7.místo Marcel Košťál a Aris – 398 bodů (357+41)
8.místo Vendula Keplová a Dustin – 395 bodů (346+49)
9.místo Tereza Králíčková a Donald – 386 bodů (340+46)
10.místo Blanka Janečková a Mína – 372 bodů (327+45)
11.místo Veronika Kaprálková a Lucky – 314 bodů (270+44)
12.místo Alice Červinková a Dante – 267 (230+37)